Іван Крулько: Питання забезпечення наших громадян житлом це не просто актуальна задача, а ургентне завдання, яке ми маємо вирішити.
Взяв участь у парламентсько-муніципальному форумі-діалозі «Житло для внутрішньо переміщених осіб».
Згідно з останніми даними Мінсоцполітики, у нас 4,9 млн внутрішньо переміщених осіб, половина з цих людей не можуть повернутися додому, бо просто не мають вже куди, або ж їхні домівки знаходяться в окупації.
Тому питання забезпечення наших громадян житло це не просто актуальна задача, а ургентне завдання, яке ми маємо вирішити.
В рамках форуму, разом із колегами обговорювали різні варіанти вирішення цієї проблеми аби максимально швидко та ефективно забезпечити гідні умови життя українцях, котрі були вимушені покинути свій дім. Більше того, ті громадяни, які зараз за кордоном повинні знати, що їм є куди повертатися та є як вирішити житлове питання.
Одразу скажу, що кожен опрацьований варіант має свої переваги і свої мінуси. Ідеального рішення зараз немає, бо щодень війна вносить свої корективи.
Лише за останній рік збитки від руйнувань жилих об’єктів збільшилися на майже 5 млрд доларів і наразі становлять 58,9 млрд доларів. Відбудувати в один момент понад 250 тисяч будинків держава не у змозі.
Проте, ми маємо пропозиції, котрі дозволять напрацювати найефективніші програми по забезпеченню житлом ВПО:
– Державна допомога на наймання житла, для реалізації цього підходу в законі необхідно передбачити гарантоване надання громадянам державної грошової допомоги на наймання житла за аналогією з чинною системою житлових субсидій
– Доступні програми пільгового кредитування, тут не треба вигадувати щось нове і достатньо буде спростити умови Єоселі
– Програма фінансового лізингу, коли людина зможе платити за оселю як за оренду, проте матиме право викупити це житло після погашення всієї суми і без зобов’язання сплати першого внеску
– Створення фондів соціального житла. Найпростіший механізм, який використовується у країнах Європи: у будинку, що будується, 80% приміщень соціальне житло, решта приміщень – житла, комерції, то вона здається за ринковою орендною платою, що дозволяє забезпечувати функціонування об’єкта.
– Залучення коштів міжнародних партнерів для будівництва житла для ВПО
Тож, варіантів дійсно багато і наша задача, налагодити законодавство таким чином, щоб вирішити проблему максимально швидко і з урахуванням усіх можливих викликів. Над цим і будемо працювати надалі.
Іван Крулько, народний депутат від «Батьківщини», Facebook, 16 травня 2024 року.